TRABZON’DA 10 İLÇEDE 22 FARKLI NOKTADA ORMAN YANGINI…

22 AYRI YANGIN

Trabzon’da 23 Aralık 2019 Pazartesi akşam saatlerinde Akçaabat, Araklı, Arsin, Çaykara, Dernekpazarı, Köprübaşı, Of, Sürmene, Ortahisar ve Vakfıkebir ilçelerinde çıkan örtü yangınları üzerine Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında kriz merkezi oluşturuldu. Trabzon Valiliği’nden yapılan açıklamada 10 ilçede 22 farklı ormanlık alanda meydana gelen yangınlara ekiplerin süratle müdahale ettiği belirtildi.

Çaykara ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine sıçradı. Yangında, 2 ev kullanılamaz hale geldi.

Çaykara ilçesindeki Ulucami mahallesinde akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangın yerleşim yerlerine sıçradı. İhbar üzerine Çaykara ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri ile Orman Müdürlüğü’ne ait arazözler yangına müdahale etti. Yangında, alevlerin sardığı Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev kullanılamaz hale geldi. İtfaiye ekiplerinin kontrol altına aldığı yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

 Yangın Nedeni ve Bilançosu Açıklandı…

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey; Trabzon’daki örtü yangınlarına müdahale için 23 ilden ekiplerin Trabzon’a geldiğini söyledi Yangınların bahçe temizliği nedeniyle çıkmış olabileceğini tahmin ettiklerini dile getiren Karacabey, “Çünkü başka bilgi,(sabotaj) bulgu yok. Gördüklerimiz ve tahminimiz bahçe temizliğinden kaynaklandığı şeklinde. Güvenlik güçleri araştırmalarını sürdürüyorlar, onlar da şu ana kadar farklı bir bilgi paylaşmadılar.” diye konuştu.. Sabotaj ihtimali de araştırılıyor..


5 Ev Yandı…

Trabzon’da 10 ilçede, 22 farklı noktada çıkan yangınlarda, Çaykara ilçesi Ulucami Mahallesi’nde Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev yandı. Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi’nde çıkan orman yangınında ise 3 ev kullanılmaz hale geldi. Arsin’de 50 hektarlık alanda etkili olan yangınlara çevre illerden gelen takviye ekiplerin de katılımıyla müdahale sürüyor. Arsin’de, yangının ilk belirlemelere göre yaklaşık 50 hektar alanda etkili olduğu bildirildi.

Yangınlarda komşu ilçemiz Köprübaşı nda da iki ev yandığı alınan bilgiler arasında… Taşçılar Mahallesinde rüzgardan bazı çatılar uçtu.

Gulen Mahallesi Sırtları (kazalah) denen mezrada orman yangını başladığı alınan bilgiler arasında.

 

AFAD’DAN UYARI

Trabzon AFAD İl Müdürlüğü’nce tarla, bahçe ve orman yakınında ateş yakılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

23 Aralık’ta bahçe temizliği nedeniyle çıkmış olabileceği tahmin edilen yangınların bugün itibari ile kontrol altına alınmış durumda.
 
 


 

 

 

Kaynak: Dernekpazarı Gazetesi

Avatar

Gülen Köyü

İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. 2017 yılı sayımına göre nüfusu 519’dur. Bu köyün ilk yerleşenleri değişik söylentilere dayanan bir görüşe göre Hititler’in bir koludur. 1486 tarihli tahrir defteri kayıtlarında bugünkü Dernekpazarı sınırları içinde gösterilen 4 yerleşkeden biri “Karye-i Oflare” nam-ı diğer “Visir” dir. Köklü bir geçmişi olan köyün adı, 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde de “Visir” olarak geçer. 1915’te Sepetçiler olarak önerilen köyün adı 1960 yılında Gülen olarak değiştirilmiştir. 1929 sel felaketinde önemli ölçüde can ve mal kaybına uğrayan köylerden biridir.

Bir Cevap Yazın