Nazım Akyol İle Geçmişe Yolculuk

Haftasonu yaylaya gitmeye karar verdim hem geçmişi yad etmek hem de silahı rahim yapmak için. Nazım Akyol ile birlikde Dernekpazarı süt fabrikasının oradan Sultan Murat yaylası en eski yolu olan Hopşera – Görnek yolunu kulanarak yarı hava açık yarı sisli Şahinkayalardan geçerek Görneğe çıktık.

Görnekte bizi Yılmaz tesislerinin sahibi Ahmet Yılmaz meşhur Trabzon sarı kurabiyesi ve çay eşliğinde  kemencesiyle karşıladı. Ortam sıcak, muhabbet koyu, çaylar demli idi. Çok fazla çayı sevmeyen biri olarak 5 bardak çay içerek  o eski tadı aldım sonunda.

Hafta sonunu değerlendirmek isteyenlere alternatif yol güzergahı sunarak siz de Sultan Murat yaylasına çıkabilirsiniz.

Avatar

Gülen Köyü

İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. 2017 yılı sayımına göre nüfusu 519’dur. Bu köyün ilk yerleşenleri değişik söylentilere dayanan bir görüşe göre Hititler’in bir koludur. 1486 tarihli tahrir defteri kayıtlarında bugünkü Dernekpazarı sınırları içinde gösterilen 4 yerleşkeden biri “Karye-i Oflare” nam-ı diğer “Visir” dir. Köklü bir geçmişi olan köyün adı, 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde de “Visir” olarak geçer. 1915’te Sepetçiler olarak önerilen köyün adı 1960 yılında Gülen olarak değiştirilmiştir. 1929 sel felaketinde önemli ölçüde can ve mal kaybına uğrayan köylerden biridir.

Bir Cevap Yazın