Balda İnsanlar İçin Şifa Vardır!

Bal: Lezzetli, besleyici ve şifa verici bir besin maddesidir. Arıların bal özünü aldıkları çiçeklere göre balın rengi, çeşnisi ve kokusu değişir. İlgili âyetle özellikle onun çok yönlü yanları belirtiliyor.

Rabbin bal arısına şöyle vahyetti ‘Dağlardan, ağaç­lardan ve kurdukları çardaklardan’ evler edin. Sonra meyvelerin her türünden ye ve Rabbi’nin yolla­rında boyun eğerek yürü!..’ Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, ondan insanlar İçin şifa vardır. El­bette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.”

Balın bir ilaç olarak faydası, Peygamber Efendimizin (asm) hadislerinde de nakledilmiştir

Balın besin değeri dışında da birçok faydaları vardır.

Bal antiseptik olarak da çok önemli bir maddedir. Yara, ezik, yanık ve sivilcelerin iyileştirilmesinde baldan faydalanılabilir. Bal bazı el losyonlarında, yüz kremlerinde de kullanılır.

Ameliyatlardan sonra hastanın su metabolizmasında meydana gelen bozukluklara bal iyi gelir. Şerbet halinde verilince hem su kaybını önler, hem de karaciğerin şeker kazanmasını sağlar.

Ayrıca balın kalp, damarlar ve sinirler üzerinde yatıştırıcı etkileri de bilinen bir gerçektir. Hattâ bazı hekimler tehlikeli bir karaciğer hastalığı olan sirozun balla iyi edilebileceğini ileri sürmüşlerdir.

Bal üreten kişilerin sayısının arttığı söyleyen Yazıcı tüketiciye önemli uyarılarda bulundu. Yazıcı tüketicinin bal da şeker ya da başka maddeler olmadığından emin olması için tahlil raporlarına önem vermesi gerektiğini söyledi. Yazıcı; “ Vızır bal şerbet değil baldır. Vızır bal; inanç, doğrulukla kaliteyi oluşturmuştur. Yüzde yüz natüreldir. Arıda bal diğer maharetlerinin yanında saman hükmündedir. Arının sütü, poleni, arı zehri. Ama en önemlisi de propolisdir” dedi.

Kanser Hücrelerini İstisnasız Temizler

Yazıcı yaptığı açıklamada; “Bu konuları tüketici bilmez. Hatta tüketici balın gerçekliğini de bilemez. Öyle akışından, yanışından, tadından bilemez. Bildiğini sansa da bilemez. Mesela Arıda propolis hastalarda kanserli hücrelerin tümünü istisnasız temizler. Bütün bunları yaparken de temiz hücrelere hiç bir zararı olmamaktadır. Mesela arılar kendi kovanlarını bu propolisle izole ederler.

Bir hasta bana geldi. Bağırsak kanseriydi. Kemoterapi alması gerekiyordu. Biliyorsunuz kimyasal tedavi esnasında sağlam hücreler de zarar görüyor. Ben de ona, ‘Kemoterapi alma, ben sana bir karışım yapayım faydasını görmezsen alırsın dedim.’ O da, ‘Olsun dedi.’ Karışımı aldı. Bir hafta sonra doktoruna kontrole gitti. Doktor şaşırmıştı. Kemoterapiye artık lüzum kalmadı’ demiş ve hastaneden taburcu olmuş. Bana anlattığı bu.

 

Bizim Balı Şeker Hastaları Da Yiyebilir

Dediğim gibi balın gerçek olup olmadığı analiz yapılmadan anlaşılmaz. Biz Vızır balın analizlerini Ege Üniversitesinde yaptırıyoruz. Bizde her şey ilme uygundur. Balda propolis en fazla bin 200 civarındadır. Bizim balın bu oranı 920 civarındadır. Mesela yasal olarak balda yüzde 7 civarında şeker olabilir deniliyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Balda niçin şeker olsun. Bizim balda şeker oranı sıfırdır.

Şeker hastalarımız hiç korkmadan günde bir çorba kaşığı bal yiyebilirler. Özellikle ılık suya aç karına karıştırarak içsinler her yönüyle faydalarını göreceklerdir. Mesela Kestane balı, astım bronşite ve kansere en iyi ilaçtır. Çiçek balı ise, vücudun genelini besler. Bu arada, arılarımız suni gübreden ve ekolojik dengenin bozulmasından baz istasyonlarının da etkisiyle ölüyorlar…

Bu sadece arıların ölmesi değil, dünyanın da sonun gelmekte olduğunun bir haberidir. O bakımdan Bu mucize canlılar ölmesin” diye konuştu.

Avatar

Gülen Köyü

İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. 2017 yılı sayımına göre nüfusu 519’dur. Bu köyün ilk yerleşenleri değişik söylentilere dayanan bir görüşe göre Hititler’in bir koludur. 1486 tarihli tahrir defteri kayıtlarında bugünkü Dernekpazarı sınırları içinde gösterilen 4 yerleşkeden biri “Karye-i Oflare” nam-ı diğer “Visir” dir. Köklü bir geçmişi olan köyün adı, 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde de “Visir” olarak geçer. 1915’te Sepetçiler olarak önerilen köyün adı 1960 yılında Gülen olarak değiştirilmiştir. 1929 sel felaketinde önemli ölçüde can ve mal kaybına uğrayan köylerden biridir.

Bir Cevap Yazın