2019 MART MAHALLİ SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN

Değerli dostlar, sözümüz ne kadar dinlenir bilemem. Ancak Gülen köyünün her kurduna,her kuşuna,her ağacına, her meyvesine, her insanına aşık olan biri olarak bir kaç söz söyleme ihtiyacı hissediyorum. Bu vesile ile de bu köylü olarak üzerimdeki tarihi sorumluluk ve vebali de üzerimden atmak istiyorum.

Öncelikle köyümüz için elzem olan öncelikli mesele, İl bazında veya ilçe bazında çok güçlü bir temsil edilme ruhuna ihtiyacımız vardır. Gerek Büyükşehir gerekse İlçe yerel yönetiminde temsilci göndermemiz şarttır. Bunun için genç jenerasyondan istifade etmemizde fayda var. Temsil yeteneği ve kabiliyeti olan kim varsa öne çıkmalı ve “ben verilecek herhangi bir hizmete talibim” demelidir. Köy ileri gelenleri, hizmete talip olanları istişari bir toplantıda her birinin hangi göreve getirilmesi veya aday ettirilmesi gerektiği yönünde tevzi kararı almalıdır. Muhtar adayı olarak çıkan arkadaşların hepsi de değerli şahsiyetlerdir. Ancak kişisel değer temsil yeteneği yoksa bir işe yaramaz. Köy olarak diğer köylerden geri kaldığımız bir gerçek. Bu açığı sür’atle kapatmamız lazım. “Kol kırılır yen içinde kalır” demiş atalarımız. Biz, içimizdeki kısır çekişmeleri, akraba, arkadaş gibi kişisel duygu tercihlerimiz için toplumumuzun menfaatlerini bir kenara atamayız.

Naçizane görüşüm olarak; yönetici adayı olan arkadaşlardan bir kısmını Büyükşehir meclisine, bir kısmını Dernekpazarı ilçe meclisine, aday göstermeliyiz. İlçe Belediye Başkan adaylığı için müracaat eden iki adayımıza başarılar diliyorum. İnşallah biri İlçe Belediye Başkanlığı için aday gösterilir. Kazanması için de bütün köy halkı olarak maddi manevi arkasında olmamız gerektiğini buradan ilan ediyorum. Köy Muhtarlığına gelince;

Yukarıda da belirttiğim üzere bütün adaylar muteber ve şereflidirler. Mademki gaye hizmettir, o zaman aday adaylarından biri veya üzerine ittifak edilecek yetenekli ve temsil kabiliyeti olan yeni birini çıkarıp tek kişi olarak aday belirlenmelidir. Bizim kişilerle bir çatışmamız olması mümkün değildir. Bunu düşünmek bile abesle iştigaldir. Köyün birlik ve beraberliğe, çalışma ve üretim yapacak beyinlere ihtiyacı var. İttifakla çıkarılan adayın etrafında diğerleri de HEYET olarak görev almalıdır. Hiç kimseye koltuk verecek lüksümüz yoktur.

Yaklaşan seçim sürecinde siyasi ikbal düşünmeden hizmete talip olanları selamlıyor, Herkese mutlu , başarılı, sağlıklı seneler diliyorum…

Ahmet AKTÜRK (Bursa)

Avatar

Gülen Köyü

İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. 2017 yılı sayımına göre nüfusu 519’dur. Bu köyün ilk yerleşenleri değişik söylentilere dayanan bir görüşe göre Hititler’in bir koludur. 1486 tarihli tahrir defteri kayıtlarında bugünkü Dernekpazarı sınırları içinde gösterilen 4 yerleşkeden biri “Karye-i Oflare” nam-ı diğer “Visir” dir. Köklü bir geçmişi olan köyün adı, 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde de “Visir” olarak geçer. 1915’te Sepetçiler olarak önerilen köyün adı 1960 yılında Gülen olarak değiştirilmiştir. 1929 sel felaketinde önemli ölçüde can ve mal kaybına uğrayan köylerden biridir.

Bir Cevap Yazın